USBJoy: Atari, C=64, Amiga oraz NES Joystick USB adapter

USBJoy

USBJoy

Niektórzy uwielbiają stare gry na ośmiobitowych komputerach.
Niektórzy mają dość grania przy pomocy klawiatury na emulatorze.
Niektórzy czuli dreszczyk grając przy pomocy ulubionego dżojstika, niestety niekompatybilnego z dzisiejszymi komputerami osobistymi.

Oto rozwiązanie: interfejs pozwalający podłączyć dowolny dżojstik od:
– Atari (lub kompatybilny) z 1 przyciskiem (C64, Amiga)
– dwuprzyciskowe manetki, takie jak Sega master system
– manetki Genesis, 3 oraz 6 przyciskowe
– Sega multi-tap (Team Player) dla Genesis
NES oraz Boomerang B501, Boomerang B503 (nowy wsad od 22 maja 2015, można zrobić upgrade wcześniej zakupionego USBJoy v2, czyli z zieloną płytką w środku, wyprodukowane po maju 2014) do dzisiejszego komputera osobistego wyposażonego w interfejs USB, w tym także do TheC64 (Mini/Maxi) i Amiga500 Mini!

Aktualizacja (lipiec 2018)! Interfejs USBJoy w wersji 2.0 z funkcjonalnością płytki prototypowej (wersja pcb 3.0) dostępny jest w sprzedaży w moim sklepiku http://stepstick.pl

Wersja USBJoy 2.0 ma wyprowadzenia nieużywanych pinów w postaci pól lutowniczych. Ponadto dostępna jest wersja rozszerzona: dodana dioda LED sygnalizująca zasilanie i/lub kabelek o długości do 100cm zamiast wmontowanego złącza USB. Dodatkowo po aktualizacji firmware będzie obsługiwać paletki! Firmware wersji wcześniejszych jest w pełni kompatybilne z USBJoy2.0.

Uaktualnienia oprogramowania: 


11 czerwca 2023 – aktualne firmware
 (zapisz na dysku korzystając z prawego przycisku myszki)

Poprawiony został błąd wykrywania wiosełek w starych płytkach USBJoy, którego efekt to zawsze wykryte wiosełka, przez co przycisk pobudza jeden z kierunków. Funkcjonalnie zgodne z najnowszym firmware (uaktualnienie dotyczy starszych płytek bez obsługi paddles, działa różnież na najnowszych płytkach).


27 kwietnia 2022 – aktualne firmware
 (zapisz na dysku korzystając z prawego przycisku myszki)

Poprawia obsługę joysticków jednoprzyciskowych na TheA500 (teraz można grać joystickiem i wybierać gry z menu. Efekt uboczny – nie wszystkie gry w TheA500 zostały przetestowane pod tym kątem, może któraś nie działać). Jeśli nie jest pożądane mapowanie przycisku 1 na 3, można zainstalować poprzednią – poniższą wersję.

25 kwietnia 2022 firmware (zapisz na dysku korzystając z prawego przycisku myszki)

Firmware wspóldziałające z TheC64(Mini/Maxi) oraz Amiga500 Mini (tutaj wymagane pady z 8 przyciskami). Rozmieszczenie klawiszy jest niejako przypadkowe – zależy od pada.

20 listopada 2020 firmware (zapisz na dysku korzystając z prawego przycisku myszki)

Firmware obsługuje dodatkowo paletki C64/Atari.

29 maja 2015 firmware (zapisz na dysku korzystając z prawego przycisku myszki)
Obsługuje dodatkowo pady NES z wtyczką DB-9, oraz z protokołem NES: Matt Boomerang B-501 i B-503 (http://www.retrojoysticki.com.pl/produkt/joypad-b501/)


Jak zaktualizować firmware?

Aby uaktywnić tryb uaktualnienia, podłącz do USBJoy zwykły joystick od Atari czy SEGI, naciśnij przycisk (SEGA: button B) i podłącz USBJoy do komputera. USBJoy zgłosi się jako programator USBasp i będzie można go zaprogramować nowym wsadem, korzystając z np. avrdude pod linuksem czy macos X (dostępny w pakiecie CrossPack lub brew install avrdude), lub (dla Windows) jednego z poniższych linków. Przy wgrywaniu oprogramowania należy wybrać mikrokontroler Atmega8A lub Atmega8.